Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Kukësi kujtohet të festojë për Kupën e Shqipërisë, afron ekipin me tifozët verilindorë

Kukësi arriti të mundte Tiranën me rezultatin 2-1 në Kupën e Shqipërisë dhe megjithëse kanë kaluar 2 javë nga ajo ndeshje, duket se verilindorët e kanë kujtimin ende të freskët. Klubi kuksian ka vendosur që të organizojë një festë në qytetin e Kukësit, aty ku do të ketë këngëtarë, humoristë dhe natyrisht, të pranishëm do të jenë edhe futbollistët.

Nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook”, Kukësi ka njoftuar se festa do të bëhet në datën 21 qershor duke i ftuar të gjithë të interesuarit që të bashkohen në festën e tyre. Shumë prej lojtarëve të Kukësit, do të shkojnë në Kukës për herë të parë pasi ndeshjet e tyre i kanë luajtur sa në Elbasan, Shkodër e Kamëz.

Njoftimi i klubit:

“Kjo do të jetë festa e madhe për të gjithë tifozët dhe banorët e Kukësit. Pse jo, edhe të gjithë kuksianëve që jetojnë jashtë Shqipërisë si dhe tifozëve nga Zhuri i Prizrenit dhe e gjithë Kosova.

Ky spektakël i madh sportiv e argëtues, që po kthehet në traditë në qytetin tonë, pas fitimit të çdo trofeu, këtë herë do të jetë edhe më i larmishëm, ku do të marrin pjesë artistët më me zë të estradës nga Kosova e Shqipëria.

Befasia do të jetë performanca e “Fisnikëve”, grupi më i pëlqyer i trevave shqiptare, të cilët do të këndojnë drejtpërdrejt për rreth 2 orë.

Nga Kosova do të vijë këngëtarja Fitore Krasniqi, humoristi Sevdai Radogoshi (Qumili) si dhe moderatori i njohur sportiv Milaim Krasniqi.

Disa nga vajzat e vendeve të ndryshme të botës, të cilat kanë fituar kurorën e Miss-it në shtetet respektive, ku momentalisht po marrin pjesë në projektin e “MISS WORLD” në Prishtinë, do të jenë të pranishme në këtë aktivitet.

Një vend të veçantë, do të kenë artistë nga Tirana, por edhe ata vendas. Në kulmin e këtij spektakli, do të jenë vetë futbollistët dhe stafi i Futboll Klub Kukësit, të cilët do të ngrenë Kupën e Shqipërisë.

Ftojmë të gjitha kompanitë kuksiane, që me produktet e tyre, qoftë falas apo me çmime simbolike, të promovojmë produktet vendase. Aktiviteti do të fillojë me datë 21 Qershor, në orën 18:00, e do të përfundojë rreth orës 22:00. Ju ftojmë të gjithëve, kjo është festë e përbashkët”, shkruhej në njoftimin e klubit. /VipSport.al/