Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Kros i ka idetë e qarta, mesfushori zbulon moshën ideal për t’u tërhequr nga futbolli

Toni Kros ishte në dyshim para përfundimit të këtij sezoni nëse do të vazhdonte të ishte pjesë e Real Madrid. Mirëpo, mesfushori ka vlerësimin e trajnerit Zidan dhe tashmë ka hequr të gjitha dyshimet për një largim nga madrilenët teksa ka rinovuar kontratën dhe për 4 vitet në vazhdim do të vazhdojë të jetë i lidhur me ‘Los Blancos’.

Ndërkaq, së fundmi, Kros ka folur edhe për atë që ai e sheh si moshën ideale për t’u tërhequr nga futbolli. Për gjermanin idealja do të ishte të tërhiqej në moshën 33-vjeçare. Aktualisht Kros është 29-vjeç dhe në përfundim të kontratës me Realin mund të vendosë për t’u tërhequr nga futbolli i luajtur. “ Zgjatja e kontratës ishte një zgjedhje e të dyja palëve.

Mosha 33-vjeçare do të ishte e duhur për t’u tërhequr. Atëherë do të kem mundësin të zgjedhë nëse do të dua të bëj diçka pas të gjithave”, tha Kros. Ndërkohë, Kros ka hequr si mundësi që në të ardhmen të transferohet në Shtetet e Bashkuara, Kinë apo Katar si shumë kolegë të tij.

/Egi Çabeli-VipSport.al/