Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Kordeiro rikthehet aty ku u zbulua: Asnjë nuk e kemi frikë, besoj se do të bëjmë mirë

Partizani do të luajë në Ligën e Kampionëve ndaj azerëve të Karabakut, kundërshtar ky që sezonin e kaluar arriti të eliminonte Kukësin. Në ndeshjen e fituar nga azerët me rezultatin 3-0, e vetmja gjë pozitive për verilindorët ishte paraqitja e Uilliam Kordeiros i cili u provua nga Armando Cungu si sulmues i djathtë, ndryshe nga roli i tij natyral që ishte mbrojtës i majtë.

Kordeiro edhe gjatë sezonit, luajti si sulmues dhe që nga ajo ndeshje duket se tashmë ka një pozicion të ri te i cili do të luajë edhe te Partizani. Në një intervistë të dhënë për “azerisport”, Kordeiro u shpreh se nuk i trembet asnjë kundërshtari dhe se ndaj Karabakut shpreson në fitore dhe kualifikim për më tej.

“Për mendimin tim, është një short i mirë. Jam i lumtur që do të luaj sërish ndaj Karabakut. Ne nuk e zgjedhim kundërshtarin por luajmë ndaj atij që kemi, kështu që Karabaku është kundërshtari unë. E njohim mirë kundërshtarin dhe e dimë që Karabaku është një skuadër e mirë. Në ndeshjen e parë jam eliminuar, por shpresoj që këtë radhë Partizani të fitojë.

Po e përgatisim ndeshjen mirë dhe shpresoj të bëjmë futboll të bukur në dy ndeshjet e të kalojmë në turin tjetër. Nuk dua të flas për klube që janë favorite në letër pasi duam dhe besojmë se do të bëjmë mirë ndaj Karabakut.

Është mirë që e luajmë në shtëpi ndeshjen e parë pasi luajmë para tifozëve tanë dhe do të shpresojmë të fitojmë. E respektojmë kundërshtarin por nuk e kemi frikë pasi e dimë forcën tonë dhe shpresojmë për më të mirën”, u shpreh braziliani Kordeiro. /Erjon Allaraj-VipSport.al/