Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Kapelo është i bindur: Reali ka kthyer përsëri epokën e “galaktikëve”

Fabio Kapelo është i bindur se Real Madrid ka kthyer përsëri periudhën e artë të klubit, atë të “galaktikëve”, pasi mendon se Florentino Perez i është kthyer planit të vjetër për të blerë një apo dy yje në vit dhe për të ndërtuar një superskuadër për një cikël tjetër fitues.

“Janë kthyer përsëri “galaktikët”. Hazard është një prej tyre. i njoh lojtarët që ka blerë Perez dhe mendoj se do të ndihmojnë shumë. Realit i duheshin njerëz të rinj me më shumë uri dhe mendoj se tani Reali po blen shumë mirë. Ka ndryshime ciklesh gjithmonë. Unë për shembull nuk e imagjinoja dot Realin pa Roberto Karlos, kurse sot është e vështirë të blesh një mbrojtës qendre nëse ikën Ramos”, tha italiani për “Marca”.

Ndërkohë, në listën e dëshirave të Realit janë emra si Pogba, Nejmar e Mbape. “Pogba është një lojtar i madh. AI ka cilësi, fizik dhe ka prezencë. E njoh nga etapa e tij te Juventus dhe e kam ndjekur edhe te Mançester Junajtid. Kërkojini presidentit dhe Zidan që ta blejnë. Nejmar është gjithashtu një lojtar i madh, por i mungon përulësia. Unë mendoj se Mbape do të fitojë disa herë “Topin e Artë”, do të më pëlqente shumë në ekip. Ai ka shpejtësi, cilësi dhe hap”, tregoi Kapelo. /vipsport.al/