Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Kalendari i Europës / Datat, oraret dhe stadiumet e ndeshjeve të skuadrave shqiptare

Në pritje për të mësuar nëse skuadrat kosovare do të kalojnë turin paraelimiantor të Ligës së Kampioneve dhe Ligës së Europës, është bërë pak më i qartë kalendari i ndeshjeve të skuadrave shqiptare në këto turne, pasi janë caktuar datat, oraret dhe stadiumet për pjesënëm të madhe të ndeshjeve të tyre.

Në Ligën e Kampioneve, Shkëndija e Tetovës dhe Partizani do të luajnë në ditë të ndryshme ndeshjet e tyre, të ndarë mes të martës dhe të mërkurës. Skuadra e Shkëndijës do të luajë sfidën e saj si pritëse në Shkup, ndërsa Partizani në Tiranë, në “Selman Stërmasi”, duke sakrifikuar disi me orarin e papërshtatshëm të pasdites për të mbajtur sa më pranë tifozerinë.

Në Ligën e Europës, tashmë Laçi, Teuta dhe Kukësi njohin si oraret, ashtu edhe stadiumet ku do të luajnë ndeshjet përkatëse. Bie në sy se Kukësi ka zgjedhur që të luajë në “Elbasan Arena” që në turin e  parë të Ligës së Europës, ndërsa vjet e filloi aventurën europiane si pritës në “Loro Boriçi” në Shkodër. /vipsport.al/