Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Ka eliminuar Skënderbeun dhe me sulmues shqiptar në skuadër, njihuni me kundërshtarin e Kukësit

Kukësi ka njohur sot kundërshtarin me të cilin do të luajë në turin e parë të Ligës së Europës. Verilindorët do të kenë përballë skuadrën hungareze të Debrecenit, skuadër kjo që këtë sezon e ka mbyllur kampionatin në vendin e tretë në klasifikim. Debreceni nuk ishte një kundërshtar shumë i preferuar nga Kukësi duke qenë se është një emër i madh në futbollin hungarez dhe jo vetëm.

Hungarezët kanë arritur të kualifikohen në grupet e Ligës së Kampionëve në sezonin 2009-2010 ndërkohë që janë skuadra që kanë fituar 7 tituj kampion në Hungari që nga viti 2000. Debreceni njihet mirë në Shqipëri pasi vetëm pak vite më parë ka luajtur kundër Skënderbeut në Ligën e Kampionëve, aty ku hungarezët kanë arritur të triumfojnë.

Në ndeshjen e parë të luajtur në Shqipëri, Skënderbeu fitonte me rezultatin 1-0 falë golit të shënuar nga Sebino Plaku ndërkohë që vetëm një javë më  vonë mundej me rezultatin 3-0 në Hungari. Në skuadrën e Debrecenit, sulmues është edhe futbollisti shqiptar Albion Avdijaj i cili ka qenë pjesë e Shpresave të Shqipërisë në kohën kur drejtohej nga Skënder Gega. /Erjon Allaraj-VipSport.al/