Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Juventusit nuk i mbarojnë hallet, Higuainin ia ngec në derë edhe… vëllai

Juventusi ende nuk i ka të qarta idetë për sezonin e ardhshëm ku si fillim duhet të emërojë një trajner në krye të stolit e më pas të mendojë edhe për merkaton e verës. Një nga dilemat e bardhezinjve, është sulmuesi argjentinas Gonzalo Higuain që duket se nuk po gjen shpëtim në asnjë skuadër.

Sulmuesi argjentinas që pasi dështoi me Milanin, u transferua te Çelsi duke mos bërë mirë as atje dhe me shumë gjasa do të rikthehet në Torino. Bardhezinjtë do të synojnë ta huazojnë sërish megjithatë nuk duket shumë e lehtë dhe vetë vëllai dhe njëkohësisht menaxheri i futbollistit, Nikolas Higuain u shpreh se sulmuesi nuk e ka në plan të largohet për një tjetër ekip italian por vetëm jashtë Italisë.

“Paraqitjet e tij me fanellën e Juventusit kanë qenë të mira dhe duke luajtur për një ekip tjetër në Itali, duke duket zgjedhje e duhur. Unë nuk dua të tregoj mungesë respekti për asnjë klub, por nëse Higuain luan sërish në Itali, luan vetëm për Juventusin që ka kartonin e tij. Jam i bindur se ky vit do të jetë viti i tij pasi është i ri dhe do që të mbyllë karrierën te Juventusi”, tha vëllai i futbollistit. /Erjon Allaraj-VipSport.al/