Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

“Jo, faleminderit”, De Ligt refuzon mundësinë të luajë mes legjendave te Barcelona

Matijs De Ligt i beson verbërisht menaxherit të tij, Mino Raiola dhe ky i fundit duket se e ka bindur që të refuzojë përfundimisht një ofertë nga Barcelona. Sipas mediave spanjolle, mbrojtësi 19-vjeçar holandez i cili ka mahnitur gjithë botën me paraqitjet e tij me Ajaksin e përfaqësuesen në këtë edicion, nuk do të bëhet pjesë e katalanasve.

“Cadena SER” bën të ditur se Mino Raiola ka kthyer mbrapsht ofertën e fundit që ka bërë presidenti i Barcelonës, Josep Maria Bartomeu, pasi kapiteni i Ajaksit i ka dhënë të drejtën e plotë që ta bëjë një gjë të tillë. Kjo do të thotë tashmë se e ardhmja e futbollistit është mes PSG-së, Juventusit dhe Bajern Mynih, tre klubeve që kanë mbetur në garë për të.

Oferta ekonomike e katalanasve ishte shumë e ulët për standardet e Raiolës, ndaj ai ka zgjedhur që të ndjekë rrugë të tjera, ku lojtari të përfitojë financiarisht më shumë edhe pse në një moshë shumë të re.  Raiola i ka garantuar De Ligt se në të ardhmen, do të ketë mundësinë gjithsesi që të shkojë te Barcelona nëse do të ketë dëshirë, me lojtarin që ka pranuar planin e menaxherit italian. /vipsport.al/