Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Ja tre emrat që pritet të bashkohen me kampionët e Kategorisë së Parë

Bylisi do të zbresë në fushë në 1 korrik, ndërkohë që këtë javë do të përcaktohen edhe lojtarët të cilët do te rinovojnë, kryesisht ata pa kontratë por edhe afrimet e reja që vijnë rishtazi këtë sezon në Ballsh. Por te Bylisi janë mësuar edhe tre emrat e parë që do të bëhen pjesë e skuadrës.

Bëhet fjalë për 3 futbollistë 21-vjeçarë. Sadik Çela që luan si mbrojtës i majtë, Ervis Kasaj mesfushor qendre dhe Jurgers Liçkollari, mesfushori me tipare sulmuese.

Të tre lojtarët në fakt nuk janë emra të panjohur për ballshiotët. Verën e shkuar u afruan Kasaj nga Butrinti dhe Sadik Çela nga Greqia. Të dy lojtarët u pikasën nga drejtuesit e Bylisit gjatë seleksionimeve me kombëtaret e moshave.

Ata janë nga 19-vjeç dhe premtojnë shumë dhe janë pjesë e strategjisë së Bylisit. Si Çela ashtu edhe Kasaj kanë qenë edhe në pjesën e parë të sezonit të shkuar pjesë e Bylisit, ndërsa në janar u huazuan te Vora ku edhe luajtën si titullarë.

Jo vetëm këta por edhe Jurgersi Liçkollari një lojtar që ka qenë edhe pjesë e Shpresave madje ka spikatur me Pogradecin aty ku ka debutuar që në moshën 16-vjeçare si titullarë në Kategorinë e Parë.

Të tre lojtarët në datën 1 korrik do të rreshtohen me pjesën tjetër të skuadrës dhe do të bëhen pjesë e grupit të trajnerit Dovedan. Por jo vetëm këta do të ketë edhe 5-6 afrime për të përforcuar grupin që e ngjiti Bylisin nga e Para në Superiore. Lojtarë me eksperiencë në elitë por edhe në Kategorinë e Parë do të firmosin në Ballsh.

E.S./Vipsport.al/