Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Izair Emini dhe “lidhja” me titullin kampion: E kemi skuadrën e duhur, gëzojmë tifozët

Izair Emini u largua pak ditë më parë nga Shkëndija e Tetovës duke firmosur në kampionatin e Kosovës me Dritën. Sulmuesi shqiptar nga Tetova ka folur për herë të parë si një futbollist i Dritës, duke zbuluar edhe detaje nga objektivat që klubi i ka vënë futbollistit dhe skuadrës gjilanase.

Në një intervistë për “Infosport.mk”, Emini u shpreh se edhe te Drita kërkon titullin kampion, objektiv të cilin e ka arritur në 3 sezonet e fundit me skuadra të ndryshme. Fillimisht, ai u shpall kampion në Shqipëri me Kukësin e më pas arriti të fitojë edhe dy tituj radhazi me Shkëndijën.

“Normalisht jam shumë i kënaqur me kushtet që më kanë ofruar nga skuadra e Dritës. Ambiciet e klubit, sipas asaj që më thanë drejtuesit e klubit, janë titulli kampion, kupa, ose minimumi dalja në Europë, por mendoj se kemi ekip që të kthejmë titullin përsëri në Gjilan dhe ti gëzojmë tifozët tanë përsëri”, tha Emini. /Erjon Allaraj-VipSport.al/