Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Ish-trajneri: Dëmtimet e kanë masakruar, Berisha meriton një shans të dytë

Në sezonin e kaluar pjesë e Lacios ishte edhe mesfushori shqiptar Valon Berisha. Lojtari i përfaqësueses së Kosovës, u transferua nga skuadra e Salzburgut, por nuk mundi të shfaqte të plotë potencialin e tij në ekipin kryeqytetas.

Mesfushori vuajti dëmtimet e shpeshta, të cilat nuk e lejuan të ishte në formën e tij maksimale. Sezoni jo në nivelin e pritshmërive, ka bërë që pozicioni i Berishës për në sezonin e ardhshëm të vihet në diskutim, edhe pse ishte i pafat në aspektin e dëmtimeve. Megjithatë, cilësitë e 26-vjeçarit nuk diskutohen dhe i këtij mendimi është edhe ish-trajneri i të rinjve të Lacios dhe opinionist pranë klubit, Roberto De Kozmi, i cili shprehet se Berishës i duhet dhënë një tjetër shans, pasi dëmtimet e kanë masakruar.

“ Mendoj se Berishës i duhet një mundësi e dytë. Dëmtimet e kanë masakruar. Nëse një futbollist nuk gjen vazhdimësinë e ka të vështirë. Ai ka karakteristika të rëndësishme, por nuk kemi mundur ta vlerësojmë. Shoqëria dhe trajneri e dinë.  Është njësoj si rasti i Luis Albertos, i cili në vitin e parë nuk bëri mirë, por pastaj shpërtheu. Për këtë, Berisha meriton një tjetër mundësi”, tha De Kozmi.

/Egi Çabeli-VipSport.al/