Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Ish-sulmuesi i Partizanit premton gola te Bylisi i Superiores

Bylisi ka ndërtuar një strategji efikase duke i besuar lojtarëve të rinj të talentuar, të gjithë thuajse pjesë e Kombëtareve të moshave apo dhe me Shpresat. Një prej tyre është edhe sulmuesi Ardit Jaupaj. Ai ka luajtur me skuadrat e Partizanit, Sopotit, Ferronikelit. Sezonin e shkuar u bë pjesë e Bylisit, aty ku do të vazhdojë edhe në Superiore pasi është ende nën kontratë.

“Kam bërë zgjedhjen e duhur duke qenë se te Bylisi është mundësia më e mirë për lojtarët e talentuar. Mendoj se sezoni i shkuar më ka vlejtur që unë të rehabilitohem, pasi në fillim të sezonit u largova nga Luftëtari, kisha problem me letrat, luajta në Devoll. Ndërsa në pjesën e dytë të garës te Bylisi më vlejti shumë. Bëra një fazë speciale me një klub profesionist. Jam i kënaqur sepse u aktivizova 365 minuta, në një skuadër që në sulm ka pasur kualitete dhe lojtarë që bënë diferencën në Kategorinë e Parë”, – tha Jaupaj.

Lidhur me sezonin e ardhshëm për Superioren, Jaupaj, tashmë 23-vjeç dhe e më shumë eksperiencë ka pohuar: “Kur kam qenë pjesë e Partizanit kam qenë pjesë e ekipit dy herë në elitë. Me Bylisin është e treta e vërteta. Jam i përkushtuar dhe premtoj se do të bëj më të mirën në sezonin e ardhshëm. Për Bylisin do të jetë një vit shumë i mirë sepse puna është e bazuar në një projekt. Unë personalisht kam bërë zgjedhjen më të mirë dhe besoj se sezonin e ardhshëm do të tregoj vlerat e mia më të mira”.

E.S./Vipsport.al/