Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Intervista për “Vipsport”/ Emini tregon pse la Shkëndinë për Dritën: Më kërkuan edhe në Superiore!

Pesë sezone më parë, Izair Emini la Maqedoninë e Veriut, aty ku kishte spikatur në radhët e Shkëndijës por edhe Renovës dhe u bë pjesë e Kukësit. Madje, me verilindorët luajti dy sezone duke fituar edhe titullin kampion. Më pas u rikthyer sërish në Maqedoni, aty ku si titullar spikati sërish me tetovar, duke fituar trofe por dukje spikatur edhe si një nga shënuesit kryesore në skuadrën e tij por edhe në elitën e futbollit të shtetit fqinj.

Por, pak ditë më parë shkëputi marrdhëniet me tetovarët, ndonëse ata e kishin në plane. Emini zgjodhi që të vijojë karrierën në Kosovë, me një nga ekipet pretendente, Dritën e Gjilanit. Në një intervistë për “Vipsport.al”, Izair Emini tregon arsyet se pse zgjodhi Kosovën dhe Dritën për të vijuar karrierën…

-Emini nga një idhull, lojtar kryesor dhe shënues largoheni befas nga Shkëndija. Pse e morët një vendim të atillë?!

Të them të drejtën e lash Shkëndijën sepse e pash se nuk kisha çfarë të japë për atë klub me shumë. I kam bërë të gjitha dhe mendoj se ishte koha edhe momenti që të iki dhe të ndryshojë klimë.

-Vendosët të shkonit në Kosovë…

Zgjodha Kosovën sepse edhe këtu ku kam ardhur dua që të bëhem kampionë dhe mendoj se do t’ia dal.

-A keni pasur oferta nga Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, sepse emri juaj është përfolur në shumë ekipe?

Kam pasur shumë oferta që kanë ardhur në adresën time. Unë i falënderoj ato klube që më kanë kërkuar sepse është vlerësim. Por, unë zgjodha Dritën e Gjilanit sepse ishte e para që më ka kontaktuar dhe ajo që është më kryesorja më ka plotësuar të gjitha kërkesat e mija.

-Cilat janë synimet tuaja në kampionatin kosovar dhe sa e njihni atë garë?

Synimet janë që të ndihmoj ekipin sa më shumë që mundem, unë mund t’u siguroj se do të bëj më të mirën nga eksperienca dhe aftësitë e mia që skuadra e Dritës të jetë në nivele sa më të larta dhe të realizoj synimet madhore që ka.

-Kosova është pëlqyer shumë edhe nga lojtarët e Superiores, me një pjesë që ke luajtur edhe në Shqipëri…

Po është e vërtetë unë e kam ndjekur tregun dhe lëvizjet. Mendoj se futbolli në Kosovë është duke përparuar me hapa kryesore dhe besoj se do të rritet shumë shpejt me përfaqësimin edhe në Europë.

-Më mirë në Superioren shqiptare apo në Kosovë?!

Është ende herët që të bëj të tilla komente, ndoshta në fund të sezonit mund të jap një përgjigje më konkrete

Intervistoi: Erjon Saliu/Vipsport.al/