Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Igli Tare planifikon goditjen e radhës, bëhet fjalë për shqiptarin e shumëkërkuar

Sulmuesi Vedat Muriqi ka shkëlqyer në këtë sezon në radhët e skuadrës së kampionatit turk, Rizespor, teksa e mbylli kampionatin me 17 gola dhe u rendit i dyti në listën e golashënuesve. Shtatlarti i përfaqësueses së Kosovës, me paraqitjet e tij ka tërhequr vëmendjen e disa klubeve, ndërsa ofertat për të nuk mungojnë.

Nga kampionati turk, dy skuadrat gjigante dhe me shumë histori, Fenerbahçe dhe Gallatasaraj, janë vënë në ndjekje dhe po duelojnë për shërbimet e 25-vjeçarit. Ndërkohë, para pak kohësh është bërë i ditur edhe një interesim nga ekipi francez i Tuluzës. Mirëpo, së fundmi për Vedat Muriqin është interesuar dhe skuadra e Lacios. Drejtori shqiptar, Igli Tare ka nisur nga puna për të siguruar një sulmues dhe mesa duket lojtari i përfaqësueses së Kosovës i plotëson kushtet.

Ndërkohë, klubi i Rizesporit për Muriqin nuk zbret nën shumën e 5 milionë eurove, megjithatë për italianët nuk duket një shifër e frikshme. Nëse gjithçka konkretizohej, atëherë Muriqi do t’i bashkohej shqiptarëve të tjerë te Lacio si, Strakosha,Valon Berisha dhe futbollisti me origjinë shqiptare por që përfaqëson Danimarkën, Riza Durmishi.

/Egi Çabeli-VipSport.al/