Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Gjysmëfinalja e parë e Ligës së Kombeve, Shaqiri sfidon Portugalinë e Ronaldos

Mbrëmjen e sotme do të nisin gjysmëfinalet e Ligës së Kombeve, teksa kompeticioni do të zhvillohet në Portugali. Sfida e parë do të jetë ajo mes Portugalisë dhe Zvicrës, e cila do të luhen në qytetin e Portos, ndërsa qyteti i dytë mikpritës do të jetë Guimaraesh. Të dyja Kombëtaret triumfuan në grupet e tyre përkatëse, të Divizionit A.

Ndërkaq, për gjysmëfinalen e parë, Portugalia duket favorite në këtë përballje për vetë arsyen se pjesë e Kombëtares do të jetë edhe Kristiano Ronaldo. Luzitani nuk mori pjesë në Ligën e Kombeve gjatë fazës së grupeve, ndërsa tashmë do të jetë një armë plus për trajnerin Santos.

Megjithatë, edhe nga krahu tjetër Zvicra, pa dyshim do të mbështetet te lojtarët me origjinë shqiptare si Xhaka dhe Shaqiri, i cili sapo triumfoi edhe në Champions League me fanellën e Liverpulit. Ndërkohë, në gjysmëfinalen e dytë është shortuar përballja mes Holandës dhe Anglisë. Pas gjysmëfinaleve do të jetë përballja për vendet e treta dhe më pas finalja e madhe më datë 9 qershor.

/Egi Çabeli-VipSport.al/