Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Gjysmëfinalja e dytë e Ligës së Kombeve, Holanda dhe Anglia kërkojnë biletën e finales

Ditën e sotme do të luhet edhe gjysmëfinalja e dytë në Ligën e Kombeve. Holanda dhe Anglia do të masin forcat në stadiumin e Guimaraesh, teksa do të kërkojnë një biletë për në finalen e datës 9 qershor aty ku i pret Portugalia, e cila triumfoi në mbrëmjen e djeshme përballë Zvicrës. Të dyja skuadrat vijnë si fitueset e grupeve të tyre në Divizionin A.

Kështu, tulipanët pas zhgënjimit për mos kualifikimin në Botërorin e Rusisë kanë arritur të ringrihen dhe falë talenteve të Ajaksit, të udhëhequr nga trajneri Kuman, arritën të linin pas në grupin e tyre Kombëtare si Franca dhe Gjermania. Ndërkohë, edhe nga ana tjetër, Anglia në grupin e saj kishte një paraqitje fantastike teksa la pas Spanjën dhe Kroacinë.

Lojtarët anglezë ndoshta mund të vuajnë disi lodhjen nga Champions League, teksa përfaqësoheshin me dy skuadra në finale, ndërsa edhe në Europa League ishin po dy skuadra angleze, megjithatë ky fakt mund të shërbejë edhe si motivim për të prekur një tjetër trofe dhe për të plotësuar dominimin e Anglisë në futbollin europian për këtë sezon.

/Egi Çabeli-VipSport.al/