Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Gara dyshe për zbulimin e Ajaksit, PSG dhe një skuadër nga Premier League

Ky ishte një sezon i cili do të mbahet mend gjatë për Ajaksin. Holandezët mbërritën deri në gjysmëfinalet e Ligës së Kampionëve, jo rastësisht por duke mundur kundërshtarë të kalibrit të Realit dhe Juventusit, me taktikën e tyre, lojën e bukur dhe talentet e tyre.

Mirëpo, një arsye që Ajaksi ta kujtojë gjatë sezonin, është dhe fakti se shumë prej lojtarëve të tyre do të largohen drejt klubeve më të mëdha, si rasti i De Jong, ndërsa në listë është edhe De Ligt me brazilianin Neres. Pikërisht, mbi këtë të fundit, ka shfaqur interes skuadra e PSG po edhe Evertoni në Premier League.

Megjithatë, nëse francezët e kanë seriozisht për  22-vjeëarin, atëherë anglezët do ta kishin të vështirë t’iu bënin presion. Neres, aktualisht është i grumbulluar me Kombëtaren e Brazilit për Kupën e Amerikës, ndërsa në sezonin që lamë pas shënoi 12 gola dhe dhuroi 15 asiste.

/Egi Çabeli-VipSport.al/