Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

FOTO/ Sadiku i përgjigjet tifozit kurioz: Po mik, rikthehem në datën 5 korrik

Armando Sadiku e ka lënë pas dëmtimin e rëndë që e ka mbajtur larg fushave për disa muaj duke u rikthyer te Lugano aty ku gjeti edhe golin, megjithatë klubi zviceran nuk e mbajti. E ardhmja e Sadikut tashmë është në udhëkryq duke qenë se ky i fundit ka kontratë me Levanten por asgjë nuk është e lehtë.

Trajneri i Luganos nuk ka dëshirë ta mbajë në skuadër dhe duket se nuk e ka në plane sulmuesin shqiptar duke i bërë me dije që të largohet. Pavarësisht kësaj, Sadiku është i bindur se do të qëndrojë te Levante dhe se mund të largohet vetëm me një ofertë nga një klub tjetër që mund ta bindë.

Një tifoz kurioz i Levantes, i ka shkruar sulmuesit nga Elbasani në profilin e tij në “Instagram” ku edhe e ka pyetur në lidhje me të ardhmen e tij duke qenë se nuk ka qëndruar te Lugano. Përgjigja e Sadikut ishte e qartë: “Po mik, do të rikthehem te Levante në datën 5 korrik”. Tashmë, gjithçka mbetet të sqarohet në javët në vazhdim dhe të shihet se çfarë do të ndodhë me sulmuesin kuqezi. /Erjon Allaraj-VipSport.al/