Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

FOTO / Portugalia fituese e Ligës së Kombeve, situata e Shqipërisë e Kosovës për edicionin e ardhshëm

Edicioni i parë i Ligës së Kombeve u mbyll zyrtarisht mbrëmë, me fitoren 1-0 të Portugalisë ndaj Holandës, duke u bërë fituesja parë e trofeut për turneun më të ri të UEFA-s. Për të parë turneun tjetër do të pritet vjeshta e vitit 2020, ndërsa fituesja e tij do të jetë në verën e vitit 2021.

Në ato dy vite do të mësohet edhe rrugëtimi i mëtejshëm i Shqipërisë dhe Kosovës. Kuqezinjtë e mbyllën edicionin në vendin e 34-t, pasi i shpëtuan rënies në Ligën D, kurse Kosova që në edicionin  parë siguroi ngjitjen dhe pjesëmarrjen në play-off, duke u renditur e 42-ta mes 55 skuadrave pjesëmarrëse.

Tani, të dy skuadrat gjenden në të njëjtën Ligë dhe në edicionin e ardhshëm, nuk është çudi që të përballen edhe në të njëjtin grup pasi në teori duhet të jenë në vazo të ndryshme. Sllovakia, Turqia, Irlanda dhe Irlanda e Veriut duhet të jetë vazo e parë e Ligës C në shortin që do të hidhet në janar 2020, meqë vijnë nga Liga B.

Bullgaria, Izraeli, Hungaria dhe Rumania do të jenë pjesë e vazos së dytë. Në vazon e tretë gjendet Shqipëria bashkë me Greqinë, Malin e Zi dhe Gjeorgjinë. Ndërkohë, Kosova gjendet në vazon e katërt të kësaj Lige, bashkë me Maqedoninë dhe Bjellorusinë.

Liga C ndahet në 4 grupe, ku 3 janë me nga katër skuadra e 1 me 3. /vipsport.al/