Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Fitorja e parë në Champions, Bojku: Ende nuk njihemi mirë, vazhdojmë kështu dhe kalojmë pa problem

Feronikeli arriti të fitonte ndeshjen gjysmëfinale në turin paraeliminator të Ligës së Kampionëve, duke mundur Linkoln Redin me rezultatin 1-0. në një prononcim për “Infosport.mk”, sulmuesi Besmir Bojku që luan si i huazuar nga Shkëndija e Tetovës u shpreh se skuadra ende nuk është në gjendjen më të mirë për shkak se nuk njihen, ndërkohë që shton se me ndeshje të tilla mund të kalohet në turin e parë.

“Ishte kjo ndeshja e parë për mua me Feronikelin dhe që luaj bashkë me këta lojtarë. Nuk njihemi mirë, mirëpo besoj se nga ndeshja në ndeshje do vijnë rezultatet, madje edhe më të mira. Sigurisht që kjo fitore është shumë e rëndësishme për mua personalisht, por edhe për skuadrën në përgjithësi. Jam shumë i lumtur dhe shpresojë të vazhdojmë me këtë ritëm.

Mendoj se jemi ekip më kualitativ, mirëpo një gjë të tillë do të duhet ta dëshmojmë edhe në fushën e blertë. Nëse e përsërisim lojën e ndeshjes së sotme, besoj se pa probleme do ta kalojmë edhe këtë kundërshtarë”, tha Bojku. /Erjon Allaraj-VipSport.al/