Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Finalja e Ligës së Kombeve, Portugalia e Ronaldos përballë Holandës së talenteve

Mbrëmjen e sotme do të luhet finalja e Ligës së Kombeve mes Portugalisë dhe Holandës. Të dyja Kombëtaren treguan një formë të jashtëzakonshme në gjysmëfinale duke mposhtur Zvicrën dhe Anglinë. Në fakt, holandezët vuajtën pak më shumë pasi iu desh koha shtesë për të mposhtur britanikët, megjithatë në fund tulipanët ia dolën të fitonin me rezultatin 1-3.

Sakaq, nga ana tjetër Portugalia iu fal paraqitjes së yllit të saj, Kristiano Ronaldo. 34-vjeçari shënoi një tripletë dhe mposhti i vetëm Shaqirin me shokë. Edhe në këtë mbrëmje, shpresat e luzitanëve do të jenë nga kapiteni i tyre, i cili do të ketë një përballje jo të lehtë me dyshen e mbrojtjes holandeze, De Ligt dhe Van Dajk. Megjithatë, Ronaldo e ka treguar se di të vendosë ndeshjet e mëdha.

Një avantazh jo i vogël për luzitanët është fakti se ndeshja luhet në shtëpinë e tyre, (luhet në qytetin e Portos) dhe publiku do të jetë një mbështetje e fortë. Ndërkaq, skuadra e cila do të arrijë të ngrejë lart për herë të parë këtë trofe, do të fitojë automatikisht një biletë për në finalet e Euro 2020. Ndërkohë, po ditën e sotme, më herët në orën 15:00 do të zhvillohet edhe përballja për vendin e tretë mes Zvicrës dhe Anglisë.

/Egi Çabeli-VipSport.al/