Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Festim me shqiponjë ndaj Serbisë, Xhaka: Doli i bukur, fitorja për Zvicrën dhe gjithë shqiptarët

Granit Xhaka është rikthyer të flasë për atë festim në Kampionatin Botëror të vitit 2018 ndaj Serbisë. Ylli i Arsenalit, ka folur para ndeshjes për bamirësi, teksa të gjithë fitimet do të shkojnë për familjet në nevojë. Takimi, i cili zhvillohet në stadiumin ‘Fadil Vokrri’ të Prishtinës,  ka siguruar një pjesëmarrje të gjerë të shumë yje nga e tashmja dhe e kaluara e futbollit shqiptar, ndërsa nuk mungojnë edhe artistë apo njerëz nga fusha të ndryshme.

Xhaka është shprehur se ai festim nuk ishte i planifikuar, e megjithatë doli diçka e bukur. Ndërsa, shtoi se fitorja e asaj ndeshje ishte për Zvicrën dhe të gjithë shqiptarët. “Nuk ishte një ndeshje e zakonshme. Në atë ndeshje pata shumë emocione dhe pas realizimit të golave e humba fare.

Festimi nuk ishte diçka i planifikuar por doli i bukur. Fitorja ishte për Zvicrën dhe krejt shqiptarët”, tha Xhaka. Megjithatë, në atë kohë gjesti nga futbollisti shqiptar kaloi me jo pak polemika, teksa Federata e Zvicrës vendosi gjoba për Shaqirin dhe Xhakën për festimin pas golave të shënuar.

/Egi Çabeli-VipSport.al/