Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Feronikeli “shënon golin e parë” në Champions, UEFA vendos arbitër nga Kosova

Feronikeli arriti të shpallet kampion në Ipko Superligën e Kosovës duke marrë një kualifikim për në Ligën e Kam[pionëve, aty ku fillimisht do të luajë në turin paraeliminator. Ndeshjet që do të përcaktojnë skuadrën që klalon në turin e parë, do të luhen në Kosovë dhe pikërisht skuadra shqiptare, është favorite kryesore për të kaluar më tej.

Në ndeshjen e parë gjysmëfinale të kësaj faze, Feronikeli do ta luajë të martën ndaj Linkoln Red ndërkohë që finalistja luan me fituesin e çiftit Tre Pene-Santa Koloma. Finalja e madhe do të luhet në datën 28 qershor në stadiumin “Fadil Vokrri” të Prishtinës.

UEFA ka përcaktuar edhe gjyqtarët për këtë ndeshje dhe Feronikeli mund të konsiderohet jo pak me fat, për shkak se asistent do të jetë një gjyqtar nga Kosova. Bekim Zogaj që jeton në Zvicër, vjen pikërisht si një gjyqtar nga Zvicra dhe së bashku me Jonas Emin do të ndihmojnë kryesorin Fedai San.

Sakaq, Zogaj do të jetë gjyqtar kryesor edhe në ndeshjen e datës 10 gusht, aty ku Feronikeli do të presë në stadiumin “Fadil Vokrri” ekipin e Milanit, për një ndeshje miqësore para fillimit të kampionatit. /Erjon Allaraj-VipSport.al/