Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

“Faleminderit që na shënuat, firmosni me ne”, politika e çuditshme në merkaton e Superiores

Klubet e Kategorisë Superiore kanë nisur përgatitjet për sezonin e ardhshëm duke afruar futbollist të rinj të cilët mund të ndihmojnë në arritjen e objektivave. Tirana zyrtarizoi ditën e djeshme Elton Kalen dhe Agustin Torasën ndërkohë që priten edhe të tjera zyrtarizime. Sakaq, Kukësi ka zyrtarizuar deri më tani portieri Ilir Avdyli dhe mesfushorin Emiliano Musta.

E veçanta në këtë merkato, lidhet me historinë që futbollistët e transferuar kanë me skuadrat te të cilat kanë firmosur. Elton Kale arriti që këtë sezon të bënte një paraqitje mjaft të mirë në Vlorë duke gjetur edhe rrugën e rrjetës. Një nga golat, ai e shënoi pikërisht ndaj Tiranës në Kupën e Shqipërisë, megjithatë kjo nuk e ka penguar që të firmosë me bardheblutë.

Sakaq, edhe Emiliano Musta la shenjën e tij në ndeshjen ndaj Kukësit duke shënuar një supergol, gol ky që duket se i ka bindur drejtuesit verilindorë të firmosin me të. Një nga emrat që lakohet në merkato, është Uilliam Kordeiro te Partizani por ky i fundit nuk ka shënuar por ka asistuar për Rexhinaldon në golin e shënuar në barazimin 1-1.

Tirana synon që në këtë merkato të afrojë edhe sulmuesin shkodran Rubin Hebaj i cili sezonin e fundit luajti me Partizanin. Sulmuesi shkodran, arriti të vuloste një derbi duke përmbysur Tiranën me dy golat e tij në fitoren që Partizani mori 2-1. /Erjon Allaraj-VipSport.al/