Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Europa League/ Të pafat skuadrat shqiptare, ndeshje të vështira në turin e parë

Në Nion të Zvicrës është hedhur shorti për turin e parë të Ligës së Europës aty ku marrin pjesë Kukësi, Teuta dhe Laçi nga Kategoria Superiore. Për Kukësin pritej një short më i lehtë në letër duke qenë se renditej në grupin e favoritëve megjithatë goglat nuk kanë qenë fort me fat për verilindorët.

Kukësi luan në ndeshjen e parë ndaj hungarezëve të Debrecenit ndërkohë që Teuta do të ketë mundësi të marrë hak për Luftëtarin. Bregdetarët do të luajnë ndeshjen e tyre të parë në Europë përballë Ventspilsit, skuadër e cila në sezonin e kaluar turpëroi Luftëtarin duke e mundur dhe njëkohësisht duke bërë që ndaj bluzinjve të nisin hetimet për rezultat të dyshimtë.

Sakaq, një ndeshje të vështirë ka edhe Laçi ku përballë do të ketë izraelitët e Hapoel Ber Sheva, skuadër kjo surprizë në vitet e fundit ku ka luajtur edhe në grupet e Ligës së Europës duke turpëruar pak vite më parë edhe Interin. Prishtina në rast se kalon turin e parë, luan ndaj Rejnxhërsit ndërsa Shkupi ndaj Piunikut. /Erjon Allaraj-VipSport.al/

Debrecen-Kukësi

Piunik-Shkupi

Prishtina/St Joseph-Rejnxhërs

Ventspils-Teuta

Hapoel Ber Sheva-Laçi