Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Europa League/ Kukësin dhe Teuta njohin kundërshtarët e turit të dytë, i pret Roma

Ditën e djeshme, 3 ekipet shqiptare pjesëmarrëse në Ligën e Europës, Kukësi, Teuta dhe Laçi, njohën kundërshtarët e tyre në turin e parë eliminator. Në fakt, duhet përmendur se për klubet shqiptar goglat nuk sollën fat, teksa peshkuan rivalë të vështirë dhe me më shumë eksperiencë.

Kështu, Kukësi duhet të përballet me hungarezët e Debrecenit, Teuta me letonezët e Ventspils, ndërsa Laçi me izraelitët e Hapoel Ber Sheva. Sakaq, ditën e sotme do të mësohen nëpërmjet shortit edhe kundërshtarët e turit të dytë eliminator, gjithnjë nëse skuadrat shqiptare do t’ia dalin të kualifikohen. Në këtë mënyrë, Teutën dhe Kukësin i presin rivalë të vështirë por edhe me shumë emër nëse kualifikohen. Verilindorët dhe bregdetarët mund të ‘peshkojnë’ në raundin e dytë italianët e Romës. Ndërkohë, rivalët e tjerë të mundshëm në turin e dytë janë:

Ndërkaq, nga ana tjetër nëse Laçi ia del të kalojë Ber Shevën, kundërshtarët më të vështirë mund të konsiderohen Krakovia e Polonisë apo edhe Neftçi Baku i Azerbaxhanit. Megjithatë, kurbinasit duhet të marrin fillimisht maksimumin përballë izraelitëve. Rivalët e mundshëm të Laçit në turin e dytë të Ligës së Europës:

/Egi Çabeli-VipSport.al/