Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Eliminoi Kukësin por i druhet Partizanit, trajneri i Karabak: Shqiptarët kanë disiplinë

Trajneri i Karabak, Gurban Gurbanov, ka komentuar sot shortin e turit të parë të Ligës së Kampioneve që ka vënë skuadrën e tij përballë Partizanit. Vitin e kaluar ai ishte në vendin tonë si rival i Kukësit e këtë vit do të luajë përballë kryeqytetasve, në një sfidë të cilën ai nuk e parashikon të lehtë.

“Si zakonisht, di të përballemi me një kundërshtar të vështirë. Klubet shqiptare janë shumë të disiplinuara, do të kemi përballje të vështira, siç e dimë. Ajo skuadër do të punojë me një trajner të ri dhe do jetë një rival me të cilin nuk jemi ndeshur më parë, ndoshta mund të bëjnë edhe transferime të reja. Ne duhet të jemi jashtëzakonisht të kujdesshëm”, tha Gurbanov për faqen e klubit.

Në të njëjtën linjë mendimi ishte edhe kapiteni i Karabak, Rashad Sadigiov. “Do të luajmë dy sfida të vështira ndaj kampionëve të Shqipërisë dhe duhet të tregohemi shumë seriozë dhe të përgatitur. Do të analizojmë kundërshtarët dhe të marrim informacionet që na duhen tani. Duhet të shfaqemi në formë të mirë pasi në Ligën e Kampioneve çdo kundërshtar është i rrezikshëm dhe duhet të përgatitemi mirë që të tregojmë atë lojë që duam”, tha ai. /vipsport.al/