Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Elbasanasi nuk firmosi te Kukësi, rikthehet në Kosovë te skuadra e sapongjitur në elitë!

Elton Basriu ishte në provë në radhët e skuadrës së Kukësit, por duket e aty nuk gjeti akordin me drejtuesit që të bëhej pjesë e tyre në sezonin e ardhshëm. Por, Basriu nuk ka qëndruar gjatë dhe ka zgjedhur që të vijojë karrierën në Kosovë sërish. Ai është  përforcimi i parë për skuadrën e Dukagjinit, të sapo ngjitur në elitën e futbollit kosovar.

Ekipi nga Klina, pasi zgjodhi trajnerin e ri, Xhengis Rexhepin, zyrtarizoi sot qendërmbrojtësin Elton Basriu nga Shqipëria,  i cili sezonin e kaluar ishte pjesë e Trepçës ’89.

31-vjeçari është një futbollist me eksperiencë dhe e njeh mirë futbollin kosovar, pasi para se të ishte pjesë e skuadrën nga Mitrovica ka veshur edhe fanellën e Lirisë së Prizrenit, ndërsa në Shqipëri ka luajtur për ekipe si: Bylis, Apolonia, Tërbuni, Gramshi, Kamza e Elbasani në Kategorinë e Dytë, të Parë dhe në Superiore në dekadën e fundit.

E.S./Vipsport.al/