Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Ekspertët që nuk luajnë në shtëpinë e tyre dhe shkëlqejnë në Europë, njihuni me kundërshtarin e Partizanit

Partizani ka njohur ditën e sotme kundërshtarin e turit të parë eliminator në Ligën e Kampionëve dhe përballë do të kenë azerët e Karabakut. Të kuqtë luajnë ndaj një kundërshtari mjaft të fortë në letër, i njohur në Shqipëri pasi sezonin e fundit eliminoi Kukësin nga Liga e Kampionëve.

Karabaku është një skuadër me histori të çuditshme në Azerbajxhan pasi nuk luan asnjëherë në qytetin e tij. Karabaku është skuadër e cila që nga lufta Nagorno-Karabak në vitin 1993, ndeshjet e saj i luan në Baku dhe është shpërngulur në Baku si skuadër duke u bërë edhe ekipi i parë jo kryeqytetas që fiton titullin kampion. Aktualisht numëron 7 tituj kampion dhe 6 Kupa ndërkohë që ka suksese edhe në Europë.

Në total, Karabaku ka luajtur 30 ndeshje në Ligën e Kampionëve ku ka fituar 11, ka barazuar në 11 të tjera dhe është mundur 8 herë. Në vitin 2017, Karabaku është bërë skuadra e parë azere që merr pjesë në grupet e Championsit, ku kishte një grup ferri me Romën, Arsenalin dhe Atletiko Madridin duke grumbulluar edhe 2 pikë.

Në historinë e Karabakut ka pasur edhe futbollistë shqiptarë madje në 10 futbollistët me më shumë paraqitje, dy prej tyre janë shqiptarë. Ansi Agolli mban vendin e katërt me 213 ndeshje duke shënuar 3 gola ndërkohë që Admir Teli renditet i shtati me 173 ndeshje dhe 8 gola. Trajner i Karabakut është Gurban Gurbanov i cili njëkohësisht është edhe trajner i Azerbajxhanit. /Erjon Allaraj-VipSport.al/