Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Ekskluzive / Sabjen Lilaj tregon sekretet e Karabak: E vështirë, por kanë një repart ku stonojnë

Skuadra e Karabak do të jetë rivalja e Partizanit në turin e parë të Ligës së Kampioneve, një prej kundërshtarëve më të vështirë në letër për të kuqtë duke parë eksperiencën e tyre ndërkombëtar. Një person që njeh mirë forcën e këtij ekipi është Sabjen Lilaj, i cili ka kaluar vitin e fundit në kampionatin azer me fanellën e Gabala dhe ka luajtur si kundërshtar ndaj kampionëve të Azerbajxhanit.

“Ky është një ekip me shumë kualitet, ka vite në nivele shumë të larta. Karabak është një klub me një buxhet shumë të madh, Ndaj do të jetë një përballje shumë e vështirë për Partizanin”, shpjegon Lilaj në një prononcim për Vip Sport.

Megjithatë, sipas tij edhe Karabak është një ekip i cili mund të ndalet, pasi ka reparte të cilat nuk janë në nivelin e të tjerave. “Siç e përmenda edhe më parë, kanë shumë kualitet, sidomos nga mesfusha dhe para. Ndërsa pika e dobët mund të them që në mbrojtje stonojnë ndonjëherë. Për më tepër, në ekipin e vjetshëm nuk kishin një sulmues goli, por nuk di të them se si është situata e tyre aktualisht në merkato”, zbërthen Lilaj kundërshtarët e Partizanit, të cilët sigurisht nuk duhen nënvlerësuar.

“Pavarësisht se Neftçi bëri një kampionat shumë të mirë në Azerbajxhan, ata pa u shtrënguar shumë prapë arritën të fitojnë titullin. Ndaj Partizanit do t’i duhen dy ndeshje shumë të mira ndaj tyre”, paralajmëroi Lilaj. /vipsport.al/