Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Ekskluzive/ Kukësi bën afrimin e radhës, akord me një 20-vjeçar

Kukësi është duke bërë një merkato të studiuar. Skuadra e trajnerit Ernest Gjoka po synon që të afrojë lojtarë që kanë spikatur në Superiore, apo dhe të huaj cilësorë, por nuk heqin dorë edhe nga talentet.

Kështu, “VipSport.al” ka mësuar është gjetur akordi dhe pritet që të dalë në stërvitje me kuksianët mesfushori nga Guinea, Oumar Turad Kamara, aktualisht në pronësi të Besëlidhjes, por që mes dy klubeve është gjetur gjuha e përbashkët.

Lojtari është ndjekur nga drejtuesit kuksianë dhe pritet që të kryejë edhe një mini-provë, ndërsa 20-vjeçari nuk është i panjohur në vendin tonë. Ka ardhur për llogari të Luzit 2008, një vit te Besa e më pas dy sezone për lezhjanët ku ka spikatur, e madje në dy vitet e fundit edhe si shënues.

Kamara ka pasur oferta edhe nga Superiorja në verën e shkuar, mirëpo preferoi që të qëndronte më Lezhë për të fituar edhe më shumë eksperiencë dhe duket se tashmë është gati. Kujtojmë që nga skuadra lezhjane kanë dalë edhe Lancinet Sidibe dhe Sekou Kamara që pasi luajtën si titullarë në Vlorë e Durrës tashmë ja lënë radhën një tjetër talenti për t’u konfirmuar në Superiore si Oumar Turad Kamara. /E.S-Vipsport.al/