Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Ekskluzive/ Josa komenton shortin e Prishtinës dhe Superiores: Ju tregoj telefonatën me Skënder Gegën

Prishtina do të luajë në turin paraeliminator të Ligës së Europës, ku përballë do të ketë modestët e St.Xhozefit, skuadër kjo nga Gjibraltari. Nëse arrin të kalojë, Prishtina luan ndaj Rejnxhërsit të Skocisë, megjithatë trajneri Mirel Josa, i kontaktuar nga “VipSport.al”, u shpreh se nuk po e mendon aspak Rejnxhërsin.

Sakaq, ai u ndal edhe te shorti për ekipet e Kategorisë Superiore duke pranuar se kanë një short të vështirë dhe se vetëm Kukësi mund të kalojë më tej. I pyetur për lajmin që e dërgonte Gegën te Prishtina, Josa u shpreh se ishte i qetë pasi kishte biseduar vetë me Gegën atë natë.

Profesor, luani ndaj St.Xhozef dhe më pas në rast kalimi me Rejnxhërsin. Si iu duken kundërshtarët e Europës?
E pashë shortin që u hodh dhe që do të jetë Rejnxhërsi në turin e parë eliminator, por të them të drejtën nuk po e mendoj fare. Unë personalisht po mendoj për ndeshjen e parë që kemi ndaj St. Xhozefit dhe mendoj se është një skuadër ndaj së cilës mund të bëjmë mirë. Ishte një short i mirë për ne dhe jemi të gatshëm të përballemi me to.

Kam nisur të mendoj edhe për skuadrën dhe kemi bërë disa transferime që na ndihmojnë jo vetëm për Ligën e Europës por edhe për ecurinë e kampionatit dhe për të synuar të arrijmë sa më lart. Rejnxhërsin nuk e mendoj pasi edhe diferencat dihen tashmë

Sot u njohën edhe ekipet e Superiores me kundërshtarët në Europë. Si e komenton shortin? Cilat skuadra mendoni se kanë shanse? Realisht ishte një short jo i mirë dhe të gjitha skuadrat kanë kundërshtarë mjaft të vështirë. Them se skuadra e vetme që ka shans të kalojë dhe ndoshta pak më të lehtë në letër është Kukësi ndaj Debrecenit.

Pak ditë më parë kishte spekulime për të ardhmen tuaj te Prishtina dhe mundësinë që Gega të jetë trajner. Si ishte e vërteta e këtij lajmi, a iu bezdisën zëra të tillë?
Dua të dini që unë nuk jam një trajner që më mban kontrata të lidhur me një klub. Jam trajner që më lidh sinqeriteti që unë kam karshi klubit e futbollistëve dhe sinqeriteti që ata kanë karshi meje. Lajmi për Nerin (Skënder Gegën) nuk më shqetësoi, por më bëri të kuptoj më mirë marrëdhënien që duhet të kem dhe mënyrën se si duhet të sillem me persona të tillë, të cilët publikojnë gjëra të tilla.

Dy javë pasi mbaroi kampionati kam sheshuar gjithçka me drejtuesit e klubit dhe kur doli ky lajm isha me to në grumbullimin që kemi për fazën përgatitore. Drejtuesit nisën të mendonin nga ka dalë ky lajm i rremë pasi asgjë nuk ishte e vërtetë. Atë mbrëmje që doli ky lajm më telefonoi vetë Neri dhe më tha që nuk ka asgjë të vërtetë. Unë me Nerin, (po i thërras kështu sepse kam konfidenca dhe marrëdhënie shumë të mira me të) nuk njihemi sot ose dje por njihemi që nga koha kur luanim bashkë te të rinjtë e Kombëtares.

Nuk do të mërzitesha aspak edhe nëse realisht vinte Neri apo kushdo tjetër si trajner te Prishtina por nuk më vjen mirë  që dalin lajme të rrema. Asnjëri nuk është i paprekshëm dhe as unë nuk jam i paprekshëm. Nuk i kemi klubet me tapi dhe megjithëse kam edhe dy vite të tjera në kontratë. Ne po na marrin tapitë që i kemi tonat, e jo më të na zënë vendin në ekipet futbolli. /Erjon Allaraj-VipSport.al/