Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

E kërkojnë për trajner në Kosovë e Shqipëri, Nikaj: Nuk është në dorën time, jam peng i një kontrate

Samuel Nikaj është një nga ata trajnerë të rinj të cilët në vitet e fundit kanë marrë lëvdata si në Shqipëri, ashtu edhe në Kosovë për punën që kanë bërë. “Eksperti i ngjitjeve” në elitë, ka bërë edhe këtë vit mrekullinë e radhas, pas asaj me KF Flamurtarin e Prishtinës në Kosovë dhe Kastriotin në Shqipëri. Nikaj ngjiti KF Vushtrrinë në elitën e futbollit kosovar në vitin e fundit, por pikërisht kjo arritje në një farë mënyre po mban peng trajnerin.

“Kontrata që kisha me klubin ishte 1+1 dhe rinovohej automatikisht bashkë me rritje rroge në momentin që ekipi siguronte Superligën e Kosovës. Por tërheqja e drejtuesve të klubit nga Vushtrria ka bërë që gjithçka të ndryshojë dhe për momentin të mos e kem të qartë as unë se çfarë do të ndodhë në të ardhmen”, shpjegon Nikaj për Vip Sport.

“Vazhdoj apo jo, jam në varësi të asaj kontratë pasi është e rinovuar automatikisht, mbetet në dorën e drejtuesve të rinj të ulemi të diskutojmë se çfarë do të bëhet. Përndryshe duhet gjetur një zgjidhje për ndërprerjen e saj”, thotë trajneri i cili nuk fsheh se ka pasur interesim për të si nga Shqipëria, ashtu edhe nga Kosova.

“Po, ka skuadra të ndryshme si në Shqipëri, ashtu edhe Kosovë, që më kanë kontaktuar me propozime e projekte konkrete, por u jam përgjigjur në të njëjtën mënyrë, që jam nën kontratë me Vushtrrinë dhe pa e zgjidhur atë nuk mund të bëj asnjë lëvizje. Pres në ditët në vijim të mësoj edhe unë më shumë rreth të ardhmes dhe kësaj situate të pazakontë”, tregoi ai. /vipsport.al/