Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

E ardhmja e sulmuesit shqiptar, drejtori sportiv: Olimpiakos? Jo, ka interes nga Anderlehti

Në kampionatin turk, po shkëlqen sulmuesi shqiptar Vedat Muriqi, i cili me golat e tij te Rizespori ka arritur të kthehet në protagonist dhe të ketë interes për të nga shumë skuadra të huaja. Ditën e sotme u raportua se ka arritur të mbyllë akordin me Fenerbahçen megjithatë, drejtori sportiv i Rizesporit ka dhënë një tjetër lajm.

I intervistuar nga “gazzetta.gr”, drejtori sportiv, Jilmaz Bal u shpreh se për Muriqin ka interesim nga kampionati francez dhe ai belg duke folur edhe me emra. Skuadra më e madhe që kërkon Muriqin, duket se është Anderlehti megjithatë ende asgjë nuk është vendosur.

“Nuk kemi marrë asnjë ofertë apo interesim nga Olimpiakosi dhe mund të them se nuk ka asgjë nga klubi grek. Është e pavërtetë ajo që është shkruar pa folur me menaxherët. Mund t’iu them se për Muriqin ka interesim nga Anderlehti dhe Tuluze, por ka interesim edhe nga Fenerbahçe dhe Bashakshehir. Do të shohim se çfarë do të ndodhë pasi është një lojtar i madh dhe vjen pas një sezoni fantastik”, u shpreh Bal. /Erjon Allaraj-VipSport.al/