Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Duel napoletanësh në Kinë, Laveci shënon dhe mposht Marek Hamshik

Në vitet e fundit destinacioni i preferuar i futbollistëve në perëndim të karrierës ka qenë Amerika. Yjet europiane e zgjidhnin Amerikën, pasi e shikon si mundësin e fundit për të fituar kontratën e fundit të majme.

Megjithatë, tashmë është kthyer në trend edhe transferimi në Kontinentin Aziatik, saktësisht në kampionatin kinez. Kina ka tërhequr disa nga futbollistë me emër, ndërsa së fundmi në një nga ndeshjet e fundit të kampionatit, ka qenë speciale për dy ish-lojtarë të Napolit. Bëhet fjalë për Lavecin dhe Marek Hamshik. Të dy lojtarët kanë kaluar shumë momente me fanellën e të kaltërve.

Ndërkaq, skuadra e Habeit ku aktivizohet argjentinasi ka mposhtur pikërisht me golin e Lavecit, ekipin e Dalian, aty ku aktivizohet sllovaku. Ndërkohë, pas ndeshjes nuk ka munguar edhe një takim i ngrohtë mes të dyve ku Laveci, i ka dedikuar edhe disa fjalë të ngrohta për Hamshik. “ Të shikosh në fushë është gjithnjë një kënaqësi, të dua shumë Marek”, ishin fjalët e Lavecit.

/Egi Çabeli-VipSport.al/