Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

“Dua të kthehem në shtëpi”, Nejmar mesazh Barcelonës, katalanasit kanë formulën për ta transferuar

Nejmar e ka pranuar hapur se është penduar që është larguar nga Barcelona, ndërsa është shprehur se nuk duhej të kishte ikur nga shtëpia. Megjithatë, tashmë dëmi është bërë dhe palët e përfshira PSG, Nejmar dhe Barcelona po punojnë për të gjetur sërish rrugën në të cilën braziliani mund të kthehet në Katalonjë.

Sigurisht, një operacion i tillë do të kushtojë shumë para, teksa duhet kujtuar se francezët e transferuan Nejmar për shumën rekord të 222 milionë eurove dhe nëse nuk ia dalin ta shesin me të njëjtën shumë, do të kërkojnë t’i përafrohen për të mos pësuar një humbje të madhe. Nga ana tjetër, Barcelona, paratë e Nejmar i shpenzoi për të transferuar Felipe Kutinjo dhe Dembele.

Të dy futbollistët nuk kanë bindur ambientin katalanas, teksa rendimenti ka qenë nën pritshmëri. Në këtë mënyrë, Barcelona është e gatshme t’i largojnë nëse mbërrijnë oferta deri në 100 milionë, megjithatë njëri prej lojtarëve mund të përfshihet edhe në operacionin që do të sjellë mbrapsht Nejmar në Spanjë.

/Egi Çabeli-VipSport.al/