Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Dortmundi e ka të qartë strategjinë, rinovon kontratën me trajnerin

Borusia Dortmund nuk ia doli edhe këtë sezon të thyente hegjemoninë e Bajernit të Mynihut në kampionat. Në fakt, verdhezinjtë ‘flirtuan’ me triumfin në Bundesligë, teksa udhëhoqën për një kohë të gjatë kampionatin, megjithatë eksperienca e bavarezëve rezultoi vendimtare.

Megjithatë, Dortmundi do të provojë sërish vitin tjetër, teksa drejtuesit janë tregua mjaft aktivë në merkato për të shkurtuar edhe më shumë diferencat me Bajernin. Kështu, pas transferimeve të Torgan Hazard dhe talentit gjerman Julian Brandt, verdhezinjtë ditën e sotme kanë zyrtarizuar marrëveshjen për rinovimin e kontratës me trajnerin Lusien Favre.

Tekniku dhe klubi do të vazhdojnë bashkëpunimin deri në vitin 2021, teksa lajmi u konfirmua nga klubi i Dortmundit. Kështu, zvicerani mesa duket ka bindur drejtuesit në sezonin e parë dhe do të vazhdojë projektin për të rikthyer Borusia Dortmund te titulli që mungon prej vitit 2012.

/Egi Çabeli-VipSport.al/