Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Dita e parë e Lerda: Pashë skuadër me dëshirë, duhet të jemi të bindur që mund të kalojmë turin

Optimizmi duket qartë në fjalët e Franko Lerda. Trajneri i ri i Partizanit, ka vlerësuar pozitivisht impaktin e tij të parë me skuadrën e kuqe në stërvitjen që ka zhvilluar sot në Slloveni. Në një deklaratë të shpërndarë nga klubi, ai ka treguar ndjesitë e para të kësaj stërvitje, si e sheh shortin e Ligës së Kampioneve si dhe planet që ka për fazën përgatitore të klubit.

Stërvitja e parë – “Sot ka qenë dita ime e parë ku takova  djemtë në fushë. Ishte një takim shumë, shumë pozitiv, i pashë mirë. Punuam mirë, me intensitetin dhe kualitetin e duhur. Kështu që ndjehem i kënaqur dhe më jep besim se pashë një skuadër që ka dëshirë të përmirësohet e rritet. Pashë gjithashtu një grup që ka karakteristikat e duhura që na jep shpresa se do të bëjmë mirë”.

Shorti në Champions – “Kundërshtar të preferuar nuk kisha, se sa hidhet shorti ka diskutime të ndryshme. Por në fund duhet të mendojmë për ndeshjen tonë dhe të shkojmë në ndeshje me përgatitjen e duhur fizike e atletike, teknike, por mbi të gjitha psikologjikisht të bindur se mund të kalojmë turin sepse gjithsesi ndeshej të lehta nuk ka. Kemi besim se do të shkojmë mirë”.

Përgatitjet nëpërmjet miqësoreve – “Miqësore për momentin kemi dy, më datë 23 dhe pastaj me datë 26. Më pas kemi menduar me stafin të shohim se kur mund të bëjmë miqësoren e tretë sepse duhet të menaxhojmë ngarkesat në stërvitje. Kështu që tani duhet të bëjmë këto miqësore që kemi ndaj skuadrave të rëndësishme”. /vipsport.al/