Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

De Ligt dhe mesazhi për Juven: Kur isha i vogël, doja të bëhesha Ronaldo

Emri i Matijs De Ligt është ai që ka qarkulluar më shumë këto ditë në mediat ndërkombëtare, pasi mbrojtësi holandez i Ajaksit dhe përfaqësueses është padyshim një nga emrat më të kërkuar në botë. Lojtarit i duhet të zgjedhë mes shumë ekipesh të mëdha për të vazhduar karrierën e tij, por në deklaratat e fundit që ka lëshuar, duket qartë orientimi i tij drejt Juventusit, pasi atje luan një nga idhujt e fëmijërisë.

“Shpesh ndalem e mendoj që gjithçka ka kaluar shumë shpejt. Gjatë sezonit, në klub, apo gjatë aktiviteteve, nuk ke realisht kohën për të reflektuar. Por tani ka momente kur e kuptoj që gjithçka po ndodh nuk është normale. Si pak kohë më parë, kur u organizua një darke me miq të fëmijërisë dhe u kujtua koha e vjetër”, tha De Ligt në një intervistë për ‘Voetbal International’.

“Arritëm aty në konkluzionin që gjithmonë dëshiroja të bëhesha Kristiano Ronaldo kur luanim futboll në oborr. Kjo ishte sidomos në epokën kur ai luante te Mançester Junajtid, Fanella ime e parë e futbollit ishte e tija”, tregoi De Ligt, duke shprehur hapur admirimin për portugezin i cili pak kohë më parë e ftoi t’i bashkohej te Juventusi. /vipsport.al/