Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Çuditë e futbollit, nga Kastrioti te Barcelona e në Nikaragua për 6 muaj

Trajektoret në futboll janë shumë të çuditshme. Ashtu siç mund të ndryshojë drejtimin topi nga një gjuajtje mjeshtërore e Roberto Karlos, Pirlo apo Zhunijo, ashtu mund të ndryshojë papritur dhe, në varësi të fatit edhe karriera e një futbollisti. Pablo Gajego është një nga ato lojtarë të cilët kanë pasur një trajektore të çuditshme në karrierë.

Sulmuesi anësor ka qenë pjesë në vitin 2018 e skuadrën së Kastriotit në Kategorinë Superiore. Megjithatë në Shqipëri Gajego, nuk arriti të shprehte potencialin e tij teksa me fanellën e krutanëve, zhvilloi vetëm dy ndeshje në kampionat dhe një në Kupë duke realizuar edhe një gol. Megjithatë, në merkaton dimërore 25-vjeçari vendosi të transferohej në kategorinë e tretë spanjolle, ku firmosi me skuadrën e Teruel. Në Spanjë, Gajego rigjeti vetveten dhe aktivizimin me vazhdimësi, ndërsa ishte pjesë edhe e skuadrës e cila u përball me Barcelonën B, një ekip i mbushur me talentet e së ardhmes katalanasve.

Por, edhe nga Spanja, futbollisti vendosi të largohej pasi ekipi u rrëzua një kategori më poshtë. Ndërkohë, së fundmi, ish-futbollisti i Kastriotit ka firmosur me ekipin e Managuas në kampionatin e Nikaraguas. Mesa duket, Gajego është njeriu ideal, se si mund të ndryshojë trajektore karriera e një futbollisti, nga Kastrioti i Shqipërisë, te ndeshja përballë Barcelonës B, tashmë në kampionatin e Nikaraguas. Aventura të gjitha të provuara për një periudhë kohore prej 6 muajsh.

/Egi Çabeli-VipSport.al/