Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Champions League/ Short me fat për Shkëndijen, tetovarët ‘peshkojnë’ skuadrën estoneze

Në shortin e Champions League, i cili është hedhur në Nion të Zvicrës, janë mësuar edhe kundërshtarët e kampionëve të Maqedonisë, Shkëndijes së Tetovës.

Shkëndija është pjesë e turit të parë eliminator, teksa do të përballet me Nome Kalju, skuadër nga Estonia. Tetovarët kanë rezultuar me fat teksa kanë shmangur përballjet me kundërshtarë më të vështirë dhe në këtë formë nisen si favoritë për të avancuar më tej, në raundin pasardhës. Ndeshja e parë do të luhet në Estoni.

Sa i përket, kampionëve të Kosovës, Feronikelit, kosovarët marin pjesë në raundin preeliminator, ndërsa nëse kalojnë rivalët modeste nga Gjibraltari, megjithatë ndeshjet do të luhen në Kosovë. Dhe nëse Feronikeli ia del të kalojë, atëherë do të ndeshen me skuadrën e Nju Sieints, skuadër nga Uellsi.

Nome Kalju-Shkëndija