Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Botërori i femrave, Francës i vjedhin dhe pastaj i kthejnë zogun pushverdhë Ettie

Një ngjarje e çuditshme ka ndodhur këtë javë në Paris, gjatë Botërorit të femrave. Organizatorët e aktivitetit dhe FIFA kanë denoncuar grabitjen e Ettie, zogut pushverdhë që ishte edhe maskota e turneut. Gjithçka ka ndodhur në një prej impianteve më të sigurta në Europë, “Parc Des Princes”, atë të PSG-së, ku grabitësit kanë hyrë gjatë natës.

Pamjet filmike të shqyrtuar pasi është konstatuar mungesa e Ettie, kanë zbuluar se një grup prej 5 personash të paidentifikuar ka hyrë në stadium në mesnatën e 20 qershorit dhe pasi kanë luajtur futboll në një pjesë të fushës për një copë kohë, kanë “inspektuar” ambientet e brendshme. Aty janë shfaqur dy prej tyre teksa largoheshin me çantën ku brenda ishte edhe kostumi i maskotës së aktivitetit që po zhvillohet këto ditë në Francë.

Policia ka nisur menjëherë kërkimet dhe ngjarja u përhap me shpejtësi në mediat franceze, pasi ishte një situatë shumë e çuditshme. Kjo duket se ka trembur grabitësit të cilët kanë menduar që të evitojnë më të keqen. Sot në mëngjes, kostumi është depozituar në kutinë e ankesave të një zyre avokatie publike në Paris, e cila ia ka kthyer organizatorëve, por ndërkohë policia vazhdon të kërkojë autorët e grabitjes të cilët akuzohen se kanë hyrë pa leje në impiantin parisien. /vipsport.al/