Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Bojom për “Vipsport”: Kastrioti i  dha rivalitet Superiores, ja ofertat nga elita dhe jashtë!

Një nga lojtarët që ka spikatur në radhët e skuadrës krutane gjatë sezonit që u mbyll ishte dhe mbrojtësi shtatlartë kamerunas, Edi Bojom. Shtatlarti nuk është i panjohur, pasi më parë në Superiore ka luajtur edhe me Luftëtarin, aty ku edhe ka spikatur.

Bojom edhe te Kruja ishte një pikë referimi në mbrojtje, ndërsa bëri paraqitje të mira. Bojom me një karrierë të gjatë, kur erdhi firmosi kontratë 1-vjeçare.

I kontaktuar nga “Vipsport”, ai ka theksuar se: “Në Krujë më kanë respektuar dhe jam ndier mirë. Kam dhënë më të mirën dhe më erdhi keq që ekipi ra nga kategoria, sepse ne kemi marrë pikë po aq sa edhe ekipet që luftonin për kreun. Por futbolli kështu e ka. Ishim një grup shumë i mirë”, – tha mbrojtësi 30-vjeçar nga Kameruni.

Ofertat

Bojom flet për ofertat por tregohet edhe korrekt kur shton se: “Të jemi realist, kur erdha te Kastrioti firmosa për një vit me shpresën se skuadra do të mbijetonte. Por, tashmë që skuadra ka rënë, unë do të gjeje dhe mirëkuptimin e presidentit. Realisht kam kërkesa, në Superligën shqiptare, por edhe në Arabinë Saudite ku unë edhe kam luajtur më parë apo dhe në Afrikën e Jugut. Por, do të bëj një zgjedhje ideale. Tashmë jam në kulmin e karrierës”, – tha Edi Bojom.

Shqipëria

“Unë kam kaluar shumë mirë në Gjirokastër dhe në Krujë. Por, tashmë që jam në formën time më të mirë dhe me shumë vite eksperiencë futboll në shtete të ndryshme, dua që të luaj në Shqipëri vetëm për një ekip me synime madhore, ashtu edhe në shtetet e tjera. Besoj se do ta realizoj. Aktualisht jam me pushime pranë familjes sime në Kamerun dhe besoj se do të bëj zgjedhjen ideale rreth të ardhmes sime, e natyrisht që duke i uruar më të mirën edhe Kastriotit dhe tifozëve në Krujë që na kanë mbështetur shumë”, – tha mbrojtësi Edi Bojom.

E.S./Vipsport.al/