Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Blerja e re e durrsakëve “zbarkon” në Bullgari dhe nis punën  me skuadrën

Darko Nikaç ka firmosur zyrtarisht me skuadrën durrsake ditën e djeshme. Nikaç luan në pozicionin e sulmuesit dhe vjen nga Mali i Zi, ndërsa sot, ai është vënë menjëherë nën urdhrat e trajnerit Blendi Shkëmbi në kampingun e Banskos, aty ku edhe durrsakët janë të grumbulluar.

Sulmuesi 28-vjeçari luante që nga janari i këtij viti, me Iskran në kampionatin vendas, teksa në 17 takime, ka shënuar edhe plot 12 gola. Nikaç pritet të ndihmojë fazën ofensive të Teutës, e cila këtë sezon lufton në 3 frone, kampionat, kupë dhe Europa League.

Teuta ka vuajtur jo pak në vijën e parë në sezonin e shkuar, madje deri në pjesën e parë të sezonit, Latif Amadu ishte në formë mjaft të mirë. Më pas u afrua Bushiç, por dyshja nuk arriti që të inkuadrohej asnjëherë. Ndërsa me ardhjen e Nikaç, një futbollist mjaft cilësor dhe me një “CV” të pasur, në Durrës kanë besim se skuadra është e kompletuar dhe të gjithë shpresojnë në kalimin e turit në Kupat e Europës.

E.S./Vipsport.al/