Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Besa e “dashuruar” pas talenteve firmos me mbrojtësin e Vllaznisë

Besa duket e dashuruar me lojtarët e talentuar dhe një prej tyre është mbrojtësi i talentuar, Uheid Hoxha. Ky i fundit konsiderohet në Shkodër si një nga lojtarët me më shumë perspektivë.

Situata te Vllaznia duket se nuk po u shkon për shtat edhe lojtarëve të rinj e jo më titullarëve të skuadrës së parë. Ndaj edhe duket se skuadra verdhezi ka përfituar duke e afruar në gjirin e vet duke i ofruar një kontratë.

Pak ditë më parë, skuadra e trajnerit Gugash Magani froi një tjetër futbollist dhe bëhet fjalë për Klejvis Shaqen që ka qenë titullar te Tomori sezonin e shkuar.

Ndërkohë që presidenti Bizhdili i ka bërë bllokadë edhe një prej talenteve më me perspektivë, Tedi Cara i cili edhe pse është synuar nga Skënderbeu, prej nga ku ka marrë një ofertë konkrete do të mbetet pjesë e verdhezinjve edhe në sezonin e ardhshëm.

Ndërkohë, Bizhdili dhe Magani janë duke parë edhe disa lojtarë të rinj të cilët kanë luajtur në Kategorinë e Parë apo edhe me ekipet e moshave të kryeqytetit këtë sezon.

E.S./Vipsport.al/