Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Bëri lëmsh merkaton me kërkesa të çuditshme, ish-mesfushori i Partizanit zyrtarizohet në Maqedoni

Pak ditë më parë, klubi i Llapit në Kosovë njoftoi se është arritur akordin me mesfushorin e Renovës, Emran Ramadani për kalimin e këtij të fundit në Ipko-Superliga ku edhe u bë prezantimi i tij. Megjithatë, gjithçka ka zgjatur shumë pak duke qenë se Ramadani ka vendosur të largohet nga Kosova.

Ai ka firmosur dhe është zyrtarizuar në Maqedoninë e Veriut dhe do të jetë pjesë e debutuesve të Strugës në sezonin që vjen. Ish-mesfushori i Partizanit, sipas asaj që raportonte vetë klubi i Llapit, kishte kërkuar që paga t’i jepej në dorë dhe jo në bankë siç funksionon me të gjithë.

Këtë kërkesë nuk e ka miratuar Llapi dhe për pasojë, Ramadani nuk ka pranuar të firmosë kontratën duke u larguar në Maqedoni. Ai e njeh mirë kampionatin maqedonas ndërkohë që një periudhë ishte edhe në Shqipëri te Partizani, por u largua pa lënë gjurmë. /Erjon Allaraj-VipSport.al/