Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Batha përgatitet për Tiranën: Gati për sfidën më të madhe, shokët më të rëndësishëm se paratë

Idriz Batha ka lënë pas të kaluarën dhe tashmë është pjesë e klubit të Tiranës. Mesfushori përgatitet për sfidën më të madhe, ashtu siç edhe ai vetë shprehet nëpërmjet një postimi në Instagramin e tij.

Batha nuk ka harruar të falënderoj ish-klubin e tij Flamurtarin, me të cilën pavarësisht problemeve nuk është penduar për zgjedhjen e tij. Në postimin e tij, mesfushori nuk ka harruar edhe problemet financiare te vlonjatët, ndërsa shton se shokët që ka njohur te skuadra janë më të rëndësishëm se paratë.

Postimi i plotë: “Miqt e mi, gjej rastin t’ju informoj të gjithëve që këtë vit do të jem pjesë e ekipit të Tiranës , 1 aventurë qe mezi pres qe ta filloj, por dua të falenderoj cdo njeri në qytetin e Vlorës, sepse pavarësisht problemeve qe kalova aty, kurrë skam për tu penduar që zgjodha Vlorën, sepse njoha shokë te mrekullueshëm dhe kush më njeh e di që për mua shokët janë më të rëndësishëm se paratë , faleminderit tifozëve vlonjat që më mbështetën me zemer, faleminderit drejtuesve te klubit , faleminderit të gjithëve.. pooor sfida ime më e madhe fillon tani , me zotin para kam besim tek vetja dhe tek klubi që zgjodha për të shkuar në majën e futbollit shqiptar . Respekte te gjithëve. I.B”, ishin fjlaët e futbollistit.

/Egi Çabeli-VipSport.al/