Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Atletiko pas mesfushorit që theu rekordin e Lampard, spanjollët ofrojnë 50 milionë euro

Atletiko Madrid ka nisur të mendojë për sezonin e ardhshëm, ndërsa do të pretendojë të rivalizojë në kampionat me dy gjigandë si Barcelona dhe Real Madrid, ndërsa do të kërkojnë të shkojnë sa më larg në Ligën e Kampionëve. Dhe në këtë mënyrë, trajneri Diego Simeone është duke marrë masat për organikën e ekipit, teksa së fundmi argjentinasi dhe klubi po mendojnë për të transferuar në ‘ Wanda Metropolitano’, mesfushorin e Sportingut të Lisbonës, Bruno Fernandes.

Futbollisti ka shkëlqyer këtë sezon, ndërsa ka thyer edhe rekordin e ish-futbollistit të Çelsit, Frenk Lampard. Ish-mesfushori, mbante rekordin si mesfushori që kishte realizuar numrin më të madh të golave, 27, për sa i përket një mesfushori. Mirëpo, Fernandes këtë sezon e mbylli në kuotën e 32 golave në të gjitha kompeticionet duke lënë pas legjendën. Një vlerë e shtuar kjo për 24-vjeçarin, duke pasur parasysh se puna e tij kryesore në fushë nuk është ajo e të shënuarit gola.

Ndërkohë, ‘Los Colchoneros’, për të bindur ekipin portugez kanë gati një ofertë prej 50 milionë euro, plus 10 të tjera në formën e bonuseve. Mbetet për t’u parë nëse Sportingu do të kënaqet nga oferta, pasi paraqitjet e Fernandes kanë bërë që për futbollistin të ketë shumë konkurrencë.

/Egi Çabeli-VipSport.al/