Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Apolonia plotëson stafin dhe nis merkaton për Superioren

Pasi kanë gjetur dhe zyrtarizuar trajnerin e ri pak ditë më parë, në Fier kanë plotësuar edhe stafin teknik. Trajneri i ri i Apolonisë, Artan Mërgjyshi, pritet të ketë asistent të parë Maringlen Kulen, ish-trajner te ekipi i parë, U-19 apo dhe femrat si dhe asistent në skuadrën e të rriturve. Por, Kule, për disa sezone ka qenë edhe pjesë e stafit të Bylisit në Superiore dhe në Kategorinë e Parë.

Erion Meta, me eksperiencë nga akademitë e “vendlindjes” së futbollit botëror, Anglisë, ai që do të jetë pjesë e stafit të Mërgjyshit tek Apolonia. Objektivi për dyfishimin e ekipeve të moshave në akademinë fierake, e obligon maksimalisht trajnerin aktual të portierëve, Eduard Miço, ai që deri dje ka mbajtur të dyja funksionet: trajner i portierëve të ekipit të parë dhe i grup-moshave të akademisë.

Tashmë, te Apolonia do të jetë radha e merkatos. Pak ditë më parë ka pasur edhe largime lojtarësh, të atyre që nuk bën pjesë në planet e klubit për sezonin e ardhshëm, ndërsa po synohen futbollistë që kanë luajtur në Superiore apo dhe në Kategorinë e Parë me ekipe të njohura.

Në Fier kanë nisur që t’i bëjnë llogaritë ndryshe dhe me ardhjen e Artan Mërgjyshit në stol, synimi është rikthimi në elitë në fund të sezonit tjetër.

E.S./Vipsport.al/