Di Indonesia sendiri, olahraga squash sebetulnya sudah dikenal dari perang Dunia ke II berakhir, persisnya pada 1948 angkatan Inggrislah yang dini kali membuat alun- alun squash di Indonesia yang ada di Embong Sawo bandar togel terpercaya. Namun disaat itu, hany opsir yang berada jendral saja yang dapat memainkan olahraga squash. Terlebih sampai tahun 1978 hanya orang asing yang memainkan olahraga squash di Indonesia..

Pada tahun 1981 Indonesia berhasil melangsungkan pertandingan squash bantuan jasa seorang anak bangsa yang sekaligus cikal hendak populernya olahraga squash yakni Bambang Gatot Subroto. Hanya 4 pengda yang teraduk dalam Agen Bola ( Federasi Squash Raket Seluruh Indonesia). Pada tahun 1995 setelah itu terwujud PSI( Federasi Squash Indonesia) dan keberadaannya diakui oleh KONI pusat.

Perkembangan olahraga squash berjalan hingga dikala ini. hampir disetiap pertandingan dari mulai lokal hingga nasional terlebih garis besar olahraga bola88 selalu diikutsertakan. Nah semacam itu asal ide pendek perkembangan olahraga squash yang bisa saya sebarkan mudah- mudahan bermanfaat. Silahkan buka halaman berikutnya bikin materi yang lain.

Anglia në pod, “Tre luanëve” u buzëqesh fati nga pika e bardhë e penalltive (Video)

Zvicra dhe Anglia kanë luajtur 120 minuta dhe më pas ekipi i vendit të tretë në Ligën e Kombeve është vendosur nga penalltitë. Pesë gjuajtjet e para u kthyen në gol nga të dyja skuadrat. Për Zvicrën shënuan Zuber, Xhaka, Akanxhi, Mbabu dhe Sharr. Për Anglinë shënuan Meguajër, Barkli, Sanço, Sterling dhe Pikford.Drmiç gaboi te penalltia e 6-të për Zvicrën, kurse për Anglinë realizoi Dajër. Vendi i tretë i takon Anglisë.

Ishte një ndeshje pa shumë emocione. Anglia realizoi afër fundit të ndeshjes me Uillson, i cili sapo ishte futur në lojë, por goli u konsiderua i parregullt, pas konsultimit me VAR-in. Xherdan Shaqiri la fushën e lojës në pjesën e dytë për shkak të një dëmtimi.

Në gjysmëfinalen e luajtur pak ditë më parë, Zvicra u eliminua nga Portugalia ndërkohë që Anglinë e “tradhtoi” mbrojtja në ndeshjen ndaj Holandës, duke u mundur me rezultatin 3-1, megjithatë sot kanë mundësinë të lënë pas atë moment negativ të dyja ekipet.

 

 

Zvicër-Angli 0-0 (5-6 pa penalltive)

Formacionet:

Zvicra: Somer, Elvedi, Akanzhi, Shar, Rodrigez (Drmiç), Froiler, Xhaka, Mbabu, Fernandes (Zakaria 61′), Shaqiri (Zuber 65′), Seferoviç (Okafor). Trajner. Vladimir Petkoviç.

Anglia: Pikford, Aleksandër-Arnold, Gomez, Meguaiër, Rouz (Uollker 70′), Daiër, Delf (Barkli), Ali, Lingard (Sanço), Kejn (Uillson 75′), Sterling. Trajner. Gareth Southgeit.